Haberler > Raman'da 100 Milyonuncu Varil Ham Petrol Üretimi Gerçekleştirildi

 İlk kez 1940 yılında üretime başlanan Raman Sahasında 100 milyonuncu varil ham petrol üretimi gerçekleştirildi.

1940 yılında MTA tarafından Raman-1’de Türkiye’de ilk petrole rastlanmış ancak bölgede ticari anlamda ilk petrol keşfi 1945 yılında açılan Raman-8 kuyusunda yapılmıştır.

Türkiye’nin ilk petrol üretim kuyusu olan Raman-8 ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün katılımıyla 8 Mart 1948 tarihinde üretime alındı. 76 yıldır aralıksız üretime devam eden Raman Sahası bölgede yapılan diğer keşifler için de tetikleyici bir rol oynadı.

Necdet Egeran ve İhsan Ruhi Berent ve gibi Türk petrolcülük tarihinin en önemli isimleri Raman Sahasının keşfi ve geliştirilmesinde önemli rol oynadılar.

1940 yılında Raman’da petrol bulunması ile üretilen petrolün işlenebilmesi amacıyla günlük 3 ton kapasiteli küçük bir tecrübe rafinerisi kuruldu.

İlerleyen yıllarda bölgede artan petrol keşifleri ile günlük 200 ton kapasiteli Batman Pilot Rafinerisi 1948 yılında faaliyete geçti. 1950 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes tarafından ziyaret edilen rafineri ve bütün ekipler 1954 yılında Türkiye Petrollerinin kurulması ile MTA’dan TP’ye devredildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan TP Genel Müdürü Besim Şişman, “Raman Sahası Türk petrolcülük tarihi açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Açılan ilk 7 kuyudan sonra sahanın terk edilmesi gündeme gelmiş ancak mühendis ve işçilerimizin üstün gayretleriyle Raman-8 kuyusu ile başlayan ticari petrol keşfi zamanla sahanın tamamına yayılmıştır. Raman Sahasındaki bu keşif ilerleyen yıllarda yapılacak diğer keşifler için de umut ışığı olmuştur. Türkiye Petrolleri açısından da Raman çalışanlarımızın bilgi ve tecrübelerini artırma imkânı buldukları bir ekol haline geldi.” dedi.

Batman’ın büyüyerek bir petrol şehrine dönüşmesinde Raman’ın büyük etkileri olduğunu belirten Şişman, “1959 yılında Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü’nün kurulması ile Batman hem bölgenin hem de ülkemizin büyümesinde adeta lokomotif bir şehir oldu. TP’nin şehre kazandırdığı dinamizm sayesinde Batman bugün sanat, spor, kültür gibi alanlarda bölgenin en önemli şehirleri arasına girdi.” dedi.